Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 579

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 579

ZDROWIE

Jak wybrać buty sportowe idealne dla dziewczyn plus? Poradnik.

By  | 

Chcesz kupić dobre buty do ćwiczeń, wchodzisz więc do sklepu sportowego i …dostajesz oczopląsu. Modeli sportowych butów jest całe mnóstwo, często każdy z nich jest przeznaczony do innej aktywności.

Co gorsza, sprzedawca często nie jest w stanie udzielić Ci profesjonalnej porady. Nie każdy model adidasów będzie odpowiedni dla dziewczyn plus. Jak zatem kupić idealne buty sportowe?

Sprawdź, jak zbudowana jest twoja stopa

Po pierwsze, jeśli chcesz kupić jak najlepiej dopasowane buty sportowe, musisz sprawdzić, jak zbudowana jest Twoja stopa. Pomoże Ci w tym domowy test „mokrej stopy”.

Test „mokrej stopy”

Na podłodze rozłóż gazetę, a następnie mokrą stopą na niej stań – w ten sposób zobaczysz, czy budowa Twojej stopy (fachowo nazywa się to „wysklepieniem”) należy do kategorii neutralnej, supinacyjnej czy pronującej.

  • Jeżeli masz pełny odcisk stopy (płaskostopie) oznacza to, że stopa jest pronująca.
  • Jeżeli odcisk jest bardzo „chudy” tzn. widać na nim oddzielone palce i piętę, to znaczy, że masz stopę supinacyjną.
  • Jeżeli odcisk jest standardowy (pomiędzy chudą a płaskostopiem), to masz stopę neutralną.

To badanie sprawdza się zwłaszcza przy wyborze butów do truchtania, biegania czy uprawiania nording walking. Niektóre profesjonalne sklepy oferują zrobienie takiego testu podczas zakupu obuwia sportowego.

Zmierz swoją stopę

Po drugie, zmierz swoją stopę i koniecznie zrób to w skarpetkach! Do wyniku dodaj ok. 1 cm więcej, ponieważ w czasie aktywności sportowej stopa przemieszcza się i puchnie. Warto kupić buty sportowe nawet o rozmiar większe, wtedy na pewno nie będą Cię one obcierały podczas dłuższego wysiłku sportowego.

Dopasuj buty do kilogramów

Po trzecie pamiętaj, że przy wyborze butów sportowych powinnaś brać pod uwagę swoją wagę. Inne buty będą odpowiednie dla osób, które ważą 60 kg, a inne dla tych, które ważą powyżej 80kg. Przede wszystkim musisz zwracać uwagę na buty z dobrą amortyzacją, czyli takie, które mają podeszwę środkową zbudowaną z mocniejszej pianki. Dobrze by było, aby posiadały także dodatkową amortyzację na podbiciu i pięcie. Na pewno będzie to chroniło stawy w czasie ćwiczeń.

Jaki sport, takie buty

Po czwarte, odpowiedz sobie na pytanie, jaki sport chcesz uprawiać? Inne buty będziesz kupować do biegania, inne do fitnessu a jeszcze inne do nordick walking…. Tutaj chodzi głównie chodzi o wysokość buta (za kostkę czy nie) oraz o rodzaj podeszwy (jak bardzo ma być przyczepna do podłoża). Jeśli jesteś aktywną osobą a nie chcesz kupować 20 par butów sportowych, kup buty do sportu, który najczęściej uprawiasz.

Kupuj buty wieczorem

Po piąte, po buty sportowe najlepiej wybierz się wieczorem, kiedy stopa jest już rozchodzona. Mierz zawsze obydwa buty na raz, postaraj się w nich w sklepie poskakać, pochodzić a nawet potruchtać. Sprawdź, czy zapiętek dobrze trzyma stopę i czy nic Cię nie uwiera. Nie wiąż zbyt mocno sznurówek, aby nie tamować przepływu krwi. Pamiętaj, że stopa nie może ruszać się w bucie, pięta powinna być mocno trzymana a luz powinnaś czuć jedynie w czubie buta.

Zaszalej!

Po szóste, zaszalej z wyglądem! Tak, my kobiety lubimy mieć świetne buty. Moja rada? Nie bój się kolorów! Szalej!

Sprawdź te modele:

Są już firmy, które robią buty sportowe +80 kg.
New Balance (np. model MR1080LB), Asics (np. model gel- nimbus), Nike z szeroką wkładką (np. modele Pegasus, Vomero czy Lunarglide) oraz Adidas czy Reebok.

 

Na zdjęciu modelka Ericka Schenk na okładce magazynu Women’s Running w 2015 roku.

Źródło zdjęcia: Women’s Running / James Farrell 


Ewelina Skowron

Sławka
Marzycielka, z wielkimi marzeniami. Pasjonatka aktywnego spędzania wolnego czasu. Wędruje po górach zdobywając coraz wyższe szczyty, biega długodystansowo, uwielbia wszelkiego rodzaju odmiany fitnessu, a ostatnio zakochana w… trampolinach. Podróżuje blisko i daleko. Lubi jeść, często i zdrowo. Osoba bujająca w obłokach kreatywności jednocześnie twardo stąpająca w rzeczywistości. Właścicielka bloga www.nadpoziomemarzen.blogspot.com i Facebook.com/Nad-Poziomem-Marzeń.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *