FELIETONY

Nowa figura Barbie, czyli o co to całe zamieszanie

By  | 

Wiadomością ostatniego tygodnia jest z pewnością nowa figura Barbie. Media na całym świecie ogłosiły, że oto kultowa lalka wreszcie jest bardziej krągła (ang. „curvy”) niektórzy wręcz twierdzili, że to już plus size. Teraz, kiedy emocje już opadły, sprawdzamy o co chodzi w tym całym zamieszaniu. Jedno jest pewne: po 75 latach Barbie nareszcie zaczyna przypominać… człowieka.

O zgubnym wpływie Barbie na sposób postrzegania kobiecego ciała przez dziewczynki mówiło się już od dawna. Chuda blondynka z nienaturalnie wąską talią i długimi nogami oraz nieproporcjonalnie dużymi piersiami na długo stała się ikoną kobiecego piękna i narobiła sporego spustoszenia w samoocenie swoich fanek.

Teraz, kiedy sprzedaż lalki gwałtownie spadła, firma Mattel postanowiła pójść z duchem czasu i wprowadzić na rynek kilka nowych koleżanek Barbie. Jest wśród nich między innymi lalka określona jako krągła (ang. „curvy”). Na okładce magazynu Time ogłoszono, że od teraz Barbie promuje krągłości i idzie z duchem czasu. No przecież „większe” dziewczyny też mają prawo czuć się piękne.

I niby wszystko super, tylko czy nowa figura Barbie rzeczywiście jest aż tak „krągła”, czy może jest po prostu… normalna?

 

Od lewej: zdjęcie Kenji Aoki dla TIME/Mattel

Od lewej: zdjęcie Kenji Aoki dla TIME/Mattel

 

O tym, jak ważne jest budowanie w dzieciach prawdziwego obrazu ludzkiego ciała od dawna mówili psychologowie na całym świecie. W odpowiedzi na te potrzeby w 2013 roku naukowiec i ilustrator Nickolay Lamm wymyślił własną lalkę, której proporcje obliczył tak, żeby jak najbardziej przypominały proporcje ciała prawdziwej kobiety. Poznajcie Lammily:

Lammily-1

Po lewej stronie lalka Barbie, po prawej Lammily/fot. Nickolay Lamm

 

fot. Nickolay Lamm

fot. Nickolay Lamm

 

Dodanie Barbie kilku (brakujących jej dotąd) centymetrów na pewno zmieni wizerunek nie tylko samej zainteresowanej, ale i firmy.

Jedno jest pewne, Mattel wreszcie dostrzegło, że lalka, która bawią się dziewczynki na całym świecie może być czymś wiecej niż tylko śliczną blondynką w modnych ciuchach. Już wkrótce na rynek trafią pozostałe linie, wśród których znajdziemy m.in. Barbie fashionistkę, Barbie Prezydent, Barbie Wiceprezydent czy Barbie szpiega. Oto jak wygląda „krągła” Barbie z linii fashionistka:

fot. Mattel

fot. Mattel

 

Nad nową, krągłą figurą Mattel pracowało podobno 2 lata. Miejmy nadzieję, że za kilka lat nowa „krągła” figura Barbie będzie tą podstawową, bo dopiero teraz, po 75 latach Barbie nareszcie zaczyna przypominać człowieka:)

K.

You must be logged in to post a comment Login