Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 579

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 579

moda

Stanikomaniaczka radzi: Odklej biust od brzucha, czyli jak dobrać biustonosz?  Cz.1 – rozmiar pod biustem

By  | 

Biusto-nosz – czyli coś, co nosi biust. A ściślej mówiąc, podnosi oraz podtrzymuje piersi na odpowiedniej wysokości – takiej, by wierzchołek piersi znalazł się mniej więcej w połowie wysokości między twoim ramieniem a łokciem. A przynajmniej powinien. Po co?

Po pierwsze – piersi, które nie zlewają się z brzuchem, wysmuklą cię niezależnie od rozmiaru. Podnosząc piersi odsłonisz przewężenie, które jest pod nimi – u kobiet o figurze klepsydry będzie to talia, u jabłek – to miejsce bezpośrednio pod biustem, które jest najwęższym miejscem tułowia. Figura staje się lżejsza optycznie, ubrania lepiej leżą. Zwykły biustonosz może zdziałać cuda z sylwetką – i to tym większe, im my jesteśmy większe!

Będziesz wyglądać zgrabniej, ale też będzie ci wygodniej. Oddalając biust od ciała, które jest pod nim, zapobiegniesz poceniu się pod biustem, a nawet odparzeniom. Której z nas nie zdarzyło się wachlować się pod piersiami w upalne lato? Chyba że natura obdarzyła nas małymi bądź sterczącymi. Ale i takim przyda się wsparcie i unieruchomienie. To też rola biustonosza. Jeśli krępują cię albo denerwują kołyszące się piersi, dobry biustonosz rozwiąże problem.

Biust na pasie

Aby podnieść biust, nie wystarczy, że skrócisz ramiączka w biustonoszu. W dobrym staniku ramiączka dźwigają tylko ok. 20% ciężaru piersi. Reszta, 80%, przypada na pas biustonosza. Pas, czyli to, co opasuje twój tułów: tył, przód i boki stanika. Aby podnieść piersi, pas musi trzymać się poziomo i na równej wysokości z przodu i z tyłu. Tył biustonosza nie może podjeżdżać na plecach do góry. Powinien być opięty i poziomy. Jeśli się podnosi, oznacza to, że twój biustonosz jest za luźny, czyli ma za duży rozmiar pod biustem.

Zbyt luźny rozmiar pod biustem. Tył biustonosza podnosi się na plecach do góry, tworząc łukowatą „smutną” linię. (źródło: Freya)

Zbyt luźny rozmiar pod biustem. Tył biustonosza podnosi się na plecach do góry, tworząc łukowatą „smutną” linię. (źródło: Freya)

 

 Właściwy rozmiar pod biustem. Tył biustonosza tworzy prostą poziomą linię. (źródło: Freya)

Właściwy rozmiar pod biustem. Tył biustonosza tworzy prostą poziomą linię. (źródło: Freya)

 

Zmierz miarką krawiecką obwód ciała tuż pod piersiami. Zrób to ciasno: ściśnij się miarką konkretnie, ale nie sprawiając sobie bólu. Jeśli otrzymasz np. 92 cm pod biustem – nie noś rozmiaru 90, bo na pewno będzie za luźny. Przymiarki zacznij od 85.

UWAGA, WAŻNA ZASADA: zmniejszając rozmiar pod biustem koniecznie zwiększ rozmiar miseczki. Dlaczego? Miseczki w biustonoszu 85E są mniejsze niż w 90E. Jeśli chcesz przymierzyć ciaśniejszy biustonosz, sięgnij po 85F.

Nie bój się fałdek!

Wbrew pozorom, nosząc luźny biustonosz nie zapobiegasz fałdkom na plecach. Tył takiego stanika pcha tkankę tłuszczową ku górze, tworząc wybrzuszenia wyżej i po bokach pleców. W ciaśniejszym pod biustem biustonoszu twoje ciało też się uwypukli pod i nad pasem. To normalne – nie jesteś z plastiku, jesteś miękka. Możesz zmniejszyć fałdki, dobierając biustonosz z szerszym (wyższym) tyłem – w ten sposób nacisk będzie rozłożony na większą powierzchnię i wgłębienia będą mniejsze. Poza tym, podnosząc biust z przodu i tak zyskasz znacznie więcej punktów do urody, niż stracisz na fałdkach.

 

Zwróć uwagę na fałdki tworzące się po bokach – pod pachami. Ich przyczyną jest za luźny, podnoszący się ku górze pas stanika. (źródło: Freya)

Zwróć uwagę na fałdki tworzące się po bokach – pod pachami. Ich przyczyną jest za luźny, podnoszący się ku górze pas stanika. (źródło: Freya)

Ważne jednak, by nie było ci za ciasno. Jeśli nie możesz swobodnie, głęboko oddychać i marzysz o zdjęciu stanika, to znaczy, że jest on za ciasny. Jednak zanim przymierzysz większy rozmiar pod biustem, upewnij się, czy winne nie są za małe miseczki. Podczas gdy pod biustem powinnaś być raczej opięta, piersi – odwrotnie – potrzebują przestrzeni. Za małe miseczki to drugi, po za luźnym rozmiarze pod biustem, najczęściej popełniany błąd.

W następnym artykule podpowiem ci, jak dobrać miseczki tak, by twoje piersi się w nich zmieściły i wyglądały świetnie. Wątpliwości? Pytaj śmiało!


 

Kasia Kulpa, pseudo: Stanikomaniaczka.

noszedobre_selfieAutorka najpopularniejszego w Polsce bloga o dużej bieliźnie: Stanikomania.pl. Entuzjastka brafittingu i propagatorka różnorodności biustów, rozmiarów i figur. Zmienia rynek na lepsze (i większe). Wierzy, że dobry biustonosz, jeszcze bardziej niż fajne ciuchy, pomaga nam kochać siebie i czuć się wspaniale w naszych ciałach. Nosi rozmiar odzieżowy 44-46 i biustonosze w rozmiarze brytyjskim 36G (polskie 80H).

LogoU01_light_big

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *