Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 579

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 579

moda

Stanikomaniaczka radzi: Po co nam biustonosz, czyli o podtrzymaniu piersi.

By  | 

Wiele z nas wcale nie lubi swoich biustonoszy i najchętniej chodziłoby bez nich. Nosimy staniki, bo narzuca to obyczaj i wzorce urody ukształtowane przez media. Od naszych piersi wymaga się, by były uniesione, jędrne i okrągłe. Naturalne piersi jednak są miękkie i zwisają tym bardziej, im są większe. Dobry biustonosz może być naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem. I wcale nie musi być niewygodny.

W starożytnej Grecji kobiety przepasywały piersi po to, by nie krępowały ruchów w czasie aktywności fizycznej. Te dawne biustonosze służyły do unieruchomienia piersi. Można powiedzieć, że Greczynki jako pierwsze nosiły biustonosze sportowe. Dzisiejsze staniki, nie tylko sportowe, ale także te codzienne, działają skuteczniej, bo oprócz przyciskania piersi do tułowia również rozdzielają je dzięki uformowanym miseczkom. Główna funkcja biustonosza – podtrzymanie piersi – nie zmieniła się od czasów starożytnych. Przytrzymanie piersi jest nam potrzebne nie tylko w czasie ćwiczeń fizycznych, ale także szybszego spaceru, gdy chcemy podbiec do autobusu albo się schylamy.

fot. Elomi

Biustonosz sportowy Elomi Energise. Produkowany jest do miseczki brytyjskiej J oraz rozmiaru pod biustem 105.

 

Do przytwierdzenia piersi do ciała tak, by nie podskakiwały, służą ramiączka i pas biustonosza, czyli jego tył z zapięciem. Za ich pomocą ułożone w miseczkach piersi są przymocowane do ramion i pleców. Aby ta konstrukcja działała prawidłowo, musi być spełnionych kilka warunków.

Biustonosz marki Sculptresse, model Flirtini produkowany do miseczki brytyjskiej H i rozmiaru 105 pod biustem.

Biustonosz Panache z linii Sculptresse (model Flirtini) produkowany do miseczki brytyjskiej H i rozmiaru 105 pod biustem.

 

  1. Pas biustonosza musi ciasno opasywać twoje ciało – nie może być za luźny.
  2. Ramiączka muszą mieć odpowiednią długość – nie mogą być za długie ani za krótkie. Regulujemy je tak, by wierzchołki piersi podniosły się mniej więcej do połowy wysokości między ramieniem a łokciem, gdy opuścimy rękę (od tej reguły są wyjątki).
  3. Miseczki muszą obejmować całe piersi i – co ważne – oddzielać je od siebie. Piersi upchane w za małych miseczkach i przytulone do siebie pośrodku nie będą dobrze podtrzymane.

 

Modelka plus size Marquita Pring we właściwie dobranym biustonoszu marki Panache. Zdjęcie pochodzi z kampanii „Modelled by Role Models - Nowy wymiar piękna”.

Modelka plus size Marquita Pring we właściwie dobranym biustonoszu marki Panache. Zdjęcie pochodzi z kampanii „Modelled by Role Models – Nowy wymiar piękna”.

 

Jak dobrać rozmiar biustonosza i jakich biustonoszy szukać? Tym zajmuje się brafitting, czyli sztuka dobierania staników, oferowany w specjalistycznych salonach. Ale ty też powinnaś, być swoją własną brafitterką. Pomożemy ci w tym. Masz wątpliwości? Pytaj śmiało!

 


Kasia Kulpa, pseudo: Stanikomaniaczka.

noszedobre_selfieAutorka najpopularniejszego w Polsce bloga o dużej bieliźnie: Stanikomania.pl. Entuzjastka brafittingu i propagatorka różnorodności biustów, rozmiarów i figur. Zmienia rynek na lepsze (i większe). Wierzy, że dobry biustonosz, jeszcze bardziej niż fajne ciuchy, pomaga nam kochać siebie i czuć się wspaniale w naszych ciałach. Nosi rozmiar odzieżowy 44-46 i biustonosze w rozmiarze brytyjskim 36G (polskie 80H).

LogoU01_light_big

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *